TESLİMAT VE İADE PROSEDÜRÜ

- 1500 ₺ ve ÜZERİ ALIŞVERİŞLERDE KARGO ÜCRETSİZDİR.
- Sipariş vermiş olduğun ürünün kargo çıkışı 1-3 iş günü içinde yapılmaktadır.
- Belirtilen adreste bulunmaman durumunda, paketin 3 (üç) iş günü içerisinde anlaşmalı kargo firmasına ait en yakın şubeye teslim edilir. Belirtilen 3 (üç) iş günü içerisinde paketini kargo şubesinden teslim alman gerekmektedir. Aksi taktirde siparişin tarafımıza iade edilir.

- İADE VE DEĞİŞİM PROSEDÜRÜNE UYGUN OLMAYAN ÜRÜNLERDE KARGO BEDELİ TARAFINIZA YANSITILACAKTIR.
- İADE VEYA DEĞİŞİM KODU OLMADAN YAPTIĞINIZ GÖNDERİMLERİNİZ KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

- İADE VE DEĞİŞİM PROSEDÜRÜNE UYGUN OLMAYAN ÜRÜNLERDE KARGO BEDELİ TARAFINIZA YANSITILACAKTIR.
- İADE VEYA DEĞİŞİM KODU OLMADAN YAPTIĞINIZ GÖNDERİMLERİNİZ KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

1. ALDIĞIM ÜRÜNÜ / ÜRÜNLERİ İADE ETMEK İSTİYORUM, NELERİ İADE EDEBİLİRİM ?

- Etiketi üründen koparılmamış , tekrar satılabilir özelliğini kaybetmemiş ürünleri iade edebilirsin. Kullanılmış, yıkanmış, kokan, ambalajına zarar verilmiş ürünler kabul edilmeyecektir. Kullanılmamış olsa dahi çorap, her türlü kişisel bakım ürünü, aksesuar ürünleri vb. ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

- Outlet ürünlerde değişim ve iade yoktur.

- Kampanya dahilinde hediye olarak verilen ürünlerin, iade edilen ürünle beraber gönderilmemesi halinde hediye ürünün tutarı iade tutarından düşülücektir.

2. NASIL İADE YAPABİLİRİM ?

- Ürününü değiştirmek istersen, Değişim talebinde bulunmanız halinde, iaden ulaştıktan sonra tutar bakiye olarak size tanımlanmaktadır. Bakiyeniz hakkında bilgi almak için WhatsApp Destek Hattına mesaj atabilirsiniz. (+90 552 718 26 52).

-İADE SÜRESİ ÜRÜN ELİNİZE ULAŞTIKTAN SONRA 5 İŞ GÜNÜYLE SINIRLIDIR

-İADE ETMEK İSTEDİĞİNİZ ÜRÜNÜ ONAY VERİLDİKTEN SONRA 3 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE YURTİÇİ KARGO ŞİRKETİNE TESLİM ETMENİZ GEREKMEKTEDİR.

-HESABIM kısmından iade talep formunu doldurup iadenizi kargo şirketine ücretsiz bir şekilde teslim edebilmek için onay almanız gerekmektedir. ANLAŞMA KODU bu şekilde elinizde olacaktır.

-İade talebinize 1-3 iş günü içerisinde onay ya da red olarak HESABIM > İADE TALEPLERİM sayfasından ulaşabilirsiniz. İade onay kodunuz burada yer alacaktır.

- İade talep formunun son adımındaki Yurtiçi Kargo müşteri kodunu ve iade onay kodunu not edip ilgili kargo şubesine giderek iade sürecini tamamlayabilirsin.İade etmek istediğin ürünü kargoya verirken kargo paketinin içine faturayı koyman gerekmektedir.FATURA olmadan iade işlemi gerçekleştirilmez. Bankanıza bağlı olarak tutar, 7-14 iş günü içinde satın almada kullanılan ödeme yöntemiyle ödenecektir.

-Satın almış olduğunuz üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve benzer durumların tespit ettiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürün iade alınmayacak ve bedeli iade edilmeyecektir.

-Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda göndermiş olduğun ürünler bize ulaştıktan sonra 7-14 iş günü içerisinde yukarıda belirtilen iade koşullarına uygun olması durumunda iadesi onaylanır ve ürün bedeli (KARGO ÜCRETİ HARİÇ) tarafınıza yatırılır. Geri ödemeler banka süreçlerine bağlı olarak farklılık göstermekte olup, gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu süreçleri bankan üzerinden takip etmeni rica ederiz. Ayrıca taksitli ödemelerin iadesi banka süreçleri gereği taksitli olarak yapılmaktadır.

3. İADE KARGOSU İÇİN ÜCRET ÖDEYECEK MİYİM ?

-Kusurlu ürünler haricinde kargo ücreti iadelerde göndericiye aittir. Yurtiçi Kargo ile yapılacak karşı ödemeli gönderimlerde ürün tutarından 70₺ kargo hizmet bedeli kesintisi yapılmaktadır.Değişim işlemlerinde ise kullanıcıya gönderilirken bu bedel Yurtiçi Kargo tarafından tahsil edilir.Anlaşma kodu ile gönderim sağlanmalıdır.

4. İADE ve DEĞİŞİM İŞLEMLERİNDE HANGİ ÜRÜNLER KABUL EDİLMEKTEDİR ?

- Kullanılmış, yıkanmış, kokan, ambalajına zarar verilmiş ürünler kabul edilmemektedir. Etiketi bozulmamış ve bu sebeple tekrar satılabilir özelliğini kaybetmemiş ürünler iade edilebilir. Çorap, her türlü kişisel bakım ürünü, aksesuar ürünleri vb. ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

5. İADE ve DEĞİŞİM İŞLEMLERİNDE İNDİRİMLİ ALINAN ÜRÜNLER KABUL EDİLİR Mİ ?

- Outlet ürünlerde değişim ve iade yoktur.

6. İADE ve DEĞİŞİM İŞLEMLERİNDE KUSURLU ÜRÜNLER KABUL EDİLİYOR MU ?

- Kusurlu ürünler için iade ve değişim işlemi yapılabilmektedir. Ürünü teslim aldığınızda ambalajı açarak kontrol etmeniz önemlidir. Eğer üründe herhangi bir kusur, eksiklik veya yanlışlık varsa, derhal bizimle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR